KEMET T551B476K050AT
T551B476K050AT picture photo
Mfg. Part Number
T551B476K050AT
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T551B476K050AT.pdf
Availability of T551B476K050AT
QUANTITY
T551B476K050AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B476K050AT
Internal Part NumberEIS-T551B476K050AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
PackagingTray
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B476K050AT
Related LinksT551B47, T551B476K050AT Datasheet, KEMET Distributor
T551B476K050AT Details Description
Related parts for T551B476K050AT
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 530MA 2.06 OHM datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf