KEMET T551B476K050AT4251
T551B476K050AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B476K050AT4251
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL
Datasheet Download
T551B476K050AT4251.pdf
Availability of T551B476K050AT4251
QUANTITY
T551B476K050AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B476K050AT4251
Internal Part NumberEIS-T551B476K050AT4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
PackagingTray
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B476K050AT4251
Related LinksT551B476K, T551B476K050AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B476K050AT4251 Details Description
Related parts for T551B476K050AT4251
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 30MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 10BIT LP 24SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 20A datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .50 12.7MMX100' NYL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 9POS SILVER SLDR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf