KEMET T551B567M010AH
T551B567M010AH picture photo
Mfg. Part Number
T551B567M010AH
Brief Description
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL
Datasheet Download
T551B567M010AH.pdf
Availability of T551B567M010AH
QUANTITY
T551B567M010AH Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B567M010AH
Internal Part NumberEIS-T551B567M010AH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package23
PackagingTray
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B567M010AH
Related LinksT551B56, T551B567M010AH Datasheet, KEMET Distributor
T551B567M010AH Details Description
Related parts for T551B567M010AH
IC DRIVER HALF BRIDGE 600V 8DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
RES 900 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 20K OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf