KEMET T551B706M015AH4251
T551B706M015AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B706M015AH4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL
Datasheet Download
T551B706M015AH4251.pdf
Availability of T551B706M015AH4251
QUANTITY
T551B706M015AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B706M015AH4251
Internal Part NumberEIS-T551B706M015AH4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT551
PackagingTray
Capacitance70µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B706M015AH4251
Related LinksT551B706M, T551B706M015AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B706M015AH4251 Details Description
Related parts for T551B706M015AH4251
IC OPAMP VFB 130MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 18K OHM 1608 datasheet.pdf
CONN SOCKET 24AWG TIN MTA156 IDC datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf