KEMET T551B706M015AH4251
T551B706M015AH4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B706M015AH4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 70UF 15V AXIAL
Datasheet Download
T551B706M015AH4251.pdf
Availability of T551B706M015AH4251
QUANTITY
T551B706M015AH4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B706M015AH4251
Internal Part NumberEIS-T551B706M015AH4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesT551
PackagingTray
Capacitance70µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B706M015AH4251
Related LinksT551B706M, T551B706M015AH4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B706M015AH4251 Details Description
Related parts for T551B706M015AH4251
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8DIP datasheet.pdf
CABLE 20" FOR PNL MT KEYBD/DSPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING 5POS .156" SNGL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 107.79 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
EE XP-E AMBER datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf