KEMET T551B827K006AT4251
T551B827K006AT4251 picture photo
Mfg. Part Number
T551B827K006AT4251
Brief Description
CAP TANT POLY 820UF 6.3V AXIAL
Datasheet Download
T551B827K006AT4251.pdf
Availability of T551B827K006AT4251
QUANTITY
T551B827K006AT4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T551B827K006AT4251
Internal Part NumberEIS-T551B827K006AT4251
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package19
PackagingTray
Capacitance820µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Size / Dimension0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T551B827K006AT4251
Related LinksT551B827K, T551B827K006AT4251 Datasheet, KEMET Distributor
T551B827K006AT4251 Details Description
Related parts for T551B827K006AT4251
IC MPU LV 2.00V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LRGE DIG RK SW -M01- CNNS datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AHN NEW 2 FORM C datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
REFLECTOR RND 70MM 41.7MM VERO10 datasheet.pdf