Vishay/Sprague T55A106M6R3C0200
T55A106M6R3C0200 picture photo
Mfg. Part Number
T55A106M6R3C0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 1206
Datasheet Download
T55A106M6R3C0200.pdf
Availability of T55A106M6R3C0200
QUANTITY
T55A106M6R3C0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A106M6R3C0200
Internal Part NumberEIS-T55A106M6R3C0200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A106M6R3C0200
Related LinksT55A106M, T55A106M6R3C0200 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A106M6R3C0200 Details Description
Related parts for T55A106M6R3C0200
IDC CABLE - MSD30K/MC34G/MPK30K datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 68POS .050" SLD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf