Vishay/Sprague T55A107M6R3C0150
T55A107M6R3C0150 picture photo
Mfg. Part Number
T55A107M6R3C0150
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1206
Datasheet Download
T55A107M6R3C0150.pdf
Availability of T55A107M6R3C0150
QUANTITY
T55A107M6R3C0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A107M6R3C0150
Internal Part NumberEIS-T55A107M6R3C0150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A107M6R3C0150
Related LinksT55A107M, T55A107M6R3C0150 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A107M6R3C0150 Details Description
Related parts for T55A107M6R3C0150
CAP FILM 0.033UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ELECT COND TRANSFER 1"X5YDS datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 168-BGA datasheet.pdf
MICRO 37C P 30" YEL JACKP NI datasheet.pdf