Vishay/Sprague T55A226M010C0200
T55A226M010C0200 picture photo
Mfg. Part Number
T55A226M010C0200
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 22UF 10V 1206
Datasheet Download
T55A226M010C0200.pdf
Availability of T55A226M010C0200
QUANTITY
T55A226M010C0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A226M010C0200
Internal Part NumberEIS-T55A226M010C0200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A226M010C0200
Related LinksT55A226M, T55A226M010C0200 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A226M010C0200 Details Description
Related parts for T55A226M010C0200
IC COUNTER RIP BIN 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PATCHCORD 1/4" BLACK 6FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf