Vishay/Sprague T55A336M6R3C0200
T55A336M6R3C0200 picture photo
Mfg. Part Number
T55A336M6R3C0200
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1206
Datasheet Download
T55A336M6R3C0200.pdf
Availability of T55A336M6R3C0200
QUANTITY
T55A336M6R3C0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55A336M6R3C0200
Internal Part NumberEIS-T55A336M6R3C0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55A336M6R3C0200
Related LinksT55A336M, T55A336M6R3C0200 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55A336M6R3C0200 Details Description
Related parts for T55A336M6R3C0200
CONN RING 14-16 AWG #5/16 PIDG datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS RT ANG PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3748 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 2A DFN1010D-3 datasheet.pdf
CONN M8 FML 3POS datasheet.pdf