Vishay/Sprague T55B157M004C0070
T55B157M004C0070 picture photo
Mfg. Part Number
T55B157M004C0070
Brief Description
CAP TANT POLY 150UF 4V 1411
Datasheet Download
T55B157M004C0070.pdf
Availability of T55B157M004C0070
QUANTITY
T55B157M004C0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55B157M004C0070
Internal Part NumberEIS-T55B157M004C0070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55B157M004C0070
Related LinksT55B157M, T55B157M004C0070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55B157M004C0070 Details Description
Related parts for T55B157M004C0070
SOCKET ADAPTER SOIC TO 24DIP 0.3 datasheet.pdf
IC HS DIFF LINE TXRX 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ DL SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.487 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 16MSOP datasheet.pdf
RES 597 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf