Vishay/Sprague T55T476M6R3C0070
T55T476M6R3C0070 picture photo
Mfg. Part Number
T55T476M6R3C0070
Brief Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Datasheet Download
T55T476M6R3C0070.pdf
Availability of T55T476M6R3C0070
QUANTITY
T55T476M6R3C0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55T476M6R3C0070
Internal Part NumberEIS-T55T476M6R3C0070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesvPolyTan Family of T55 Molded Polymer Tantalum Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55T476M6R3C0070
Related LinksT55T476M, T55T476M6R3C0070 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55T476M6R3C0070 Details Description
Related parts for T55T476M6R3C0070
IDC CABLE - ASC10B/AE10M/APK10B datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR16 8MM datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT T/H 2MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 800MA 110 MOHM datasheet.pdf