Vishay/Sprague T55V227M6R3C0025
T55V227M6R3C0025 picture photo
Mfg. Part Number
T55V227M6R3C0025
Brief Description
CAP TANT POLY 220UF 6.3V SMD
Datasheet Download
T55V227M6R3C0025.pdf
Availability of T55V227M6R3C0025
QUANTITY
T55V227M6R3C0025 Order Process
Ship out your order
Specifications of T55V227M6R3C0025
Internal Part NumberEIS-T55V227M6R3C0025
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesvPolyTan™ T55
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T55V227M6R3C0025
Related LinksT55V227M, T55V227M6R3C0025 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T55V227M6R3C0025 Details Description
Related parts for T55V227M6R3C0025
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
TWIST LOK STANDOFF 1/2 X .91" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 15UFBGA datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf