Connor-Winfield T604-040.0M
T604-040.0M picture photo
Mfg. Part Number
T604-040.0M
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
T604-040.0M.pdf
Availability of T604-040.0M
QUANTITY
T604-040.0M Order Process
Ship out your order
Specifications of T604-040.0M
Internal Part NumberEIS-T604-040.0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT6xx Series TCXO/VCTCXOs Oscillators
PCN Design/SpecificationT60y-040.0M 07/Aug/2014
Standard Package250
SeriesT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±280ppb
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.1mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T604-040.0M
Related LinksT604-, T604-040.0M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
T604-040.0M Details Description
Related parts for T604-040.0M
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT RT ANG 100 POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.6OHM 5% AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SDRAM SDR 64MX16 200MHZ 54TSOPII datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156" datasheet.pdf