Powerex Inc. T607081854BT
T607081854BT picture photo
Mfg. Part Number
T607081854BT
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR FAST SW 175A 800V TO-93
Datasheet Download
T607081854BT.pdf
Availability of T607081854BT
QUANTITY
T607081854BT Order Process
Ship out your order
Specifications of T607081854BT
Internal Part NumberEIS-T607081854BT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.85V
Current - On State (It (AV)) (Max)175A
Current - On State (It (RMS)) (Max)275A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)25mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)4500A @ 60Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209AB, TO-93-4, Stud
Supplier Device PackageTO-93
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T607081854BT
Related LinksT60708, T607081854BT Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T607081854BT Details Description
Related parts for T607081854BT
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
MICROFIT VERT PTH HDR DR ASSY datasheet.pdf
RT1 CABLE FOR AFB632 IN40P 1M datasheet.pdf
IC CTLR FAN SPEED WITH LUT QSOP datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 1.45 OHM datasheet.pdf
FUSE 12KV 31.5AMP 3" AIR datasheet.pdf