Connor-Winfield T622-040.M
T622-040.M picture photo
Mfg. Part Number
T622-040.M
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
T622-040.M.pdf
Availability of T622-040.M
QUANTITY
T622-040.M Order Process
Ship out your order
Specifications of T622-040.M
Internal Part NumberEIS-T622-040.M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesT
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.079" (2.00mm)
Package / Case10-SMD, No Lead (QFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T622-040.M
Related LinksT622-, T622-040.M Datasheet, Connor-Winfield Distributor
T622-040.M Details Description
Related parts for T622-040.M
GDT 300V 10KA datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS FREE SLD TAIL datasheet.pdf
IC L-C FILTER W/ESD 6CH 12DFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 24VIN 5VOUT 1W datasheet.pdf