ST T630-600W
T630-600W picture photo
Mfg. Part Number
T630-600W
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT
Datasheet Download
T630-600W.pdf
Availability of T630-600W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T630-600W Order Process
Ship out your order
Specifications of T630-600W
Internal Part NumberEIS-T630-600W
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTube
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)30mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOWATT220AB-3
Supplier Device PackageISOWATT220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T630-600W
Related LinksT630, T630-600W Datasheet, ST Distributor
T630-600W Details Description
Related parts for T630-600W
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
CONN UNSHROUDED HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 7.86K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf