Powerex Inc. T700063004BY
T700063004BY picture photo
Mfg. Part Number
T700063004BY
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 600V 300A
Datasheet Download
T700063004BY.pdf
Availability of T700063004BY
QUANTITY
T700063004BY Order Process
Ship out your order
Specifications of T700063004BY
Internal Part NumberEIS-T700063004BY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max)300A
Current - On State (It (RMS)) (Max)470A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)7700A, 8400A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209 Variation
Supplier Device PackageTO-209 Variation
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T700063004BY
Related LinksT70006, T700063004BY Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T700063004BY Details Description
Related parts for T700063004BY
CONV DC/DC DUAL 5/3.3V 15W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR DUAL SYNC 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE R/A FMAL-R/A FMAL 4POS 1M datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf