Powerex Inc. T700063504BY
T700063504BY picture photo
Mfg. Part Number
T700063504BY
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 600V 350A
Datasheet Download
T700063504BY.pdf
Availability of T700063504BY
QUANTITY
T700063504BY Order Process
Ship out your order
Specifications of T700063504BY
Internal Part NumberEIS-T700063504BY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.4V
Current - On State (It (AV)) (Max)350A
Current - On State (It (RMS)) (Max)550A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9100A, 10000A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209 Variation
Supplier Device PackageTO-209 Variation
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T700063504BY
Related LinksT70006, T700063504BY Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T700063504BY Details Description
Related parts for T700063504BY
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 2M1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 3.28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS SMT GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV 7CH SPI 20SSOP datasheet.pdf
R/A RCP ASSY 15 POS SER 109 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf