Powerex Inc. T700083504BY
T700083504BY picture photo
Mfg. Part Number
T700083504BY
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 800V 350A
Datasheet Download
T700083504BY.pdf
Availability of T700083504BY
QUANTITY
T700083504BY Order Process
Ship out your order
Specifications of T700083504BY
Internal Part NumberEIS-T700083504BY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingBulk
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)3V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.4V
Current - On State (It (AV)) (Max)350A
Current - On State (It (RMS)) (Max)550A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Off State (Max)30mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9100A, 10000A
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseTO-209 Variation
Supplier Device PackageTO-209 Variation
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T700083504BY
Related LinksT70008, T700083504BY Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T700083504BY Details Description
Related parts for T700083504BY
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24DIP datasheet.pdf
IC SRL CONFG EEPROM 256K 20SOIC datasheet.pdf
LED RED 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC P600 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD VT SMT datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf
GT 2C 2#16S PIN PLUG datasheet.pdf
SMD Sealed Type 4mm Size PVM4 Series datasheet.pdf