Powerex Inc. T720123504DN
T720123504DN picture photo
Mfg. Part Number
T720123504DN
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 1200V 350A
Datasheet Download
T720123504DN.pdf
Availability of T720123504DN
QUANTITY
T720123504DN Order Process
Ship out your order
Specifications of T720123504DN
Internal Part NumberEIS-T720123504DN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)350A
Current - On State (It (RMS)) (Max)-
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T720123504DN
Related LinksT72012, T720123504DN Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T720123504DN Details Description
Related parts for T720123504DN
MOSFET N-CH 200V 13.5A TO220AB datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 100V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM/VM 16-SOIC datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
SLIM LINE SATA 7+6P PLUG datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf