Vishay Sfernice T73XX102KT20
T73XX102KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T73XX102KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T73XX102KT20.pdf
Availability of T73XX102KT20
QUANTITY
T73XX102KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T73XX102KT20
Internal Part NumberEIS-T73XX102KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT73 1/4" Square Single-turn Trimming Potentiometers Cermet
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT73
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.276" x 0.260" Face x 0.276" H (7.00mm x 6.60mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T73XX102KT20
Related LinksT73XX1, T73XX102KT20 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T73XX102KT20 Details Description
Related parts for T73XX102KT20
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
ANT WIDE BAND 5DBI N-MALE datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf