Powerex Inc. T7H8087504DN
T7H8087504DN picture photo
Mfg. Part Number
T7H8087504DN
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 800V 750A
Datasheet Download
T7H8087504DN.pdf
Availability of T7H8087504DN
QUANTITY
T7H8087504DN Order Process
Ship out your order
Specifications of T7H8087504DN
Internal Part NumberEIS-T7H8087504DN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package5
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State800V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)750A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1180A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)9600A, 10500A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200 Variation
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T7H8087504DN
Related LinksT7H808, T7H8087504DN Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T7H8087504DN Details Description
Related parts for T7H8087504DN
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf