Vishay Sfernice T7YA104MB40
T7YA104MB40 picture photo
Mfg. Part Number
T7YA104MB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T7YA104MB40.pdf
Availability of T7YA104MB40
QUANTITY
T7YA104MB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of T7YA104MB40
Internal Part NumberEIS-T7YA104MB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.276" Dia x 0.230" H (7.00mm x 5.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T7YA104MB40
Related LinksT7YA1, T7YA104MB40 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T7YA104MB40 Details Description
Related parts for T7YA104MB40
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 9.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 800A AC/DC datasheet.pdf
TERM SOLDER Y datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf