Vishay Sfernice T7YB102MB40
T7YB102MB40 picture photo
Mfg. Part Number
T7YB102MB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T7YB102MB40.pdf
Availability of T7YB102MB40
QUANTITY
T7YB102MB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of T7YB102MB40
Internal Part NumberEIS-T7YB102MB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.276" Dia x 0.236" H (7.00mm x 6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T7YB102MB40
Related LinksT7YB1, T7YB102MB40 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T7YB102MB40 Details Description
Related parts for T7YB102MB40
AMMETER 0-19.99A LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D BLK datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf