ST T810-800B-TR
T810-800B-TR picture photo
Mfg. Part Number
T810-800B-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 800V 8A DPAK
Datasheet Download
T810-800B-TR.pdf
Availability of T810-800B-TR
QUANTITY
T810-800B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T810-800B-TR
Internal Part NumberEIS-T810-800B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT810 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State800V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T810-800B-TR
Related LinksT810-8, T810-800B-TR Datasheet, ST Distributor
T810-800B-TR Details Description
Related parts for T810-800B-TR
REGULTR 12V 1A 3 PIN CU HS TH datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852BR/H9991TR 2" datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M12 4MM PNP NO+NC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf