Powerex Inc. T820029004DH
T820029004DH picture photo
Mfg. Part Number
T820029004DH
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 200V 900A
Datasheet Download
T820029004DH.pdf
Availability of T820029004DH
QUANTITY
T820029004DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T820029004DH
Internal Part NumberEIS-T820029004DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)900A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1410A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T820029004DH
Related LinksT82002, T820029004DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T820029004DH Details Description
Related parts for T820029004DH
CONN HDR BRKWAY 60POS R/A DUAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN GREEN PVC FREE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
BG EMI/RFI MBB 6.5M 10X12" 100EA datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf