Powerex Inc. T820049004DH
T820049004DH picture photo
Mfg. Part Number
T820049004DH
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 400V 900A
Datasheet Download
T820049004DH.pdf
Availability of T820049004DH
QUANTITY
T820049004DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T820049004DH
Internal Part NumberEIS-T820049004DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package4
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State400V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)900A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1410A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T820049004DH
Related LinksT82004, T820049004DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T820049004DH Details Description
Related parts for T820049004DH
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 40POS datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
15+15 DIL SMT PICK/PLACE HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf