Powerex Inc. T820169004DH
T820169004DH picture photo
Mfg. Part Number
T820169004DH
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 1600V 950A
Datasheet Download
T820169004DH.pdf
Availability of T820169004DH
QUANTITY
T820169004DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T820169004DH
Internal Part NumberEIS-T820169004DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State1600V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)900A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1410A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)13700A, 15000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T820169004DH
Related LinksT82016, T820169004DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T820169004DH Details Description
Related parts for T820169004DH
IC CTRLR LIION BAT CHRG SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 12.5NH 3A SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 24-SSOP datasheet.pdf
CAP PMI T3 1/4 MINI BAYO GRN datasheet.pdf
PANEL PLASTIC 7.32X5.35X.12" datasheet.pdf
FUSE 16A 36VDC OTS THERMOPLASTIC datasheet.pdf
COVERING HOOD datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R NONSTND datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 SKT RECP datasheet.pdf
41000UF 50V 76X105 85C ST datasheet.pdf