Powerex Inc. T820227504DH
T820227504DH picture photo
Mfg. Part Number
T820227504DH
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR PHASE CTRL MOD 2200V 750A
Datasheet Download
T820227504DH.pdf
Availability of T820227504DH
QUANTITY
T820227504DH Order Process
Ship out your order
Specifications of T820227504DH
Internal Part NumberEIS-T820227504DH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSingle
Number of SCRs, Diodes1 SCR
Voltage - Off State2200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)150mA
Current - On State (It (AV)) (Max)750A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1175A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)10950A, 12000A
Current - Hold (Ih) (Max)-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseTO-200AC, B-PUK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T820227504DH
Related LinksT82022, T820227504DH Datasheet, Powerex Inc. Distributor
T820227504DH Details Description
Related parts for T820227504DH
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD 20' BL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
762 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf