ST T835-600B-TR
T835-600B-TR picture photo
Mfg. Part Number
T835-600B-TR
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A DPAK
Datasheet Download
T835-600B-TR.pdf
Availability of T835-600B-TR
QUANTITY
T835-600B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of T835-600B-TR
Internal Part NumberEIS-T835-600B-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsT835 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesSnubberless™
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeAlternistor - Snubberless
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)8A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)35mA
Current - Hold (Ih) (Max)35mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T835-600B-TR
Related LinksT835-6, T835-600B-TR Datasheet, ST Distributor
T835-600B-TR Details Description
Related parts for T835-600B-TR
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 16POS 24-22 AWG datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.40V SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1000 PPR datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 141VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
INSERT TOOL M81969/17-06 RV B datasheet.pdf
15UF 250V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf