Vishay/Sprague T83B105K050EZZL
T83B105K050EZZL picture photo
Mfg. Part Number
T83B105K050EZZL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% 1411
Datasheet Download
T83B105K050EZZL.pdf
Availability of T83B105K050EZZL
QUANTITY
T83B105K050EZZL Order Process
Ship out your order
Specifications of T83B105K050EZZL
Internal Part NumberEIS-T83B105K050EZZL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
COTS Tantalum Capacitors
Featured ProductHi-Rel COTS T83 Series Solid Tantalum Chip Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T83
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.11mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T83B105K050EZZL
Related LinksT83B105, T83B105K050EZZL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T83B105K050EZZL Details Description
Related parts for T83B105K050EZZL
IC PLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf