Vishay/Sprague T83D475K050EZZL
T83D475K050EZZL picture photo
Mfg. Part Number
T83D475K050EZZL
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2917
Datasheet Download
T83D475K050EZZL.pdf
Availability of T83D475K050EZZL
QUANTITY
T83D475K050EZZL Order Process
Ship out your order
Specifications of T83D475K050EZZL
Internal Part NumberEIS-T83D475K050EZZL
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T83D475K050EZZL
Related LinksT83D475, T83D475K050EZZL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T83D475K050EZZL Details Description
Related parts for T83D475K050EZZL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 SQ WW datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.6A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K SCREW MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf