Vishay/Sprague T83D476K016EZZL
T83D476K016EZZL picture photo
Mfg. Part Number
T83D476K016EZZL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T83D476K016EZZL.pdf
Availability of T83D476K016EZZL
QUANTITY
T83D476K016EZZL Order Process
Ship out your order
Specifications of T83D476K016EZZL
Internal Part NumberEIS-T83D476K016EZZL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMolded Tantalum Surface Mount Capacitors
COTS Tantalum Capacitors
Featured ProductHi-Rel COTS T83 Series Solid Tantalum Chip Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T83
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T83D476K016EZZL
Related LinksT83D476, T83D476K016EZZL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T83D476K016EZZL Details Description
Related parts for T83D476K016EZZL
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A IPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf
BUSHING 0.562" NYLON BLACK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf