Vishay/Sprague T83D476K016EZZL
T83D476K016EZZL picture photo
Mfg. Part Number
T83D476K016EZZL
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T83D476K016EZZL.pdf
Availability of T83D476K016EZZL
QUANTITY
T83D476K016EZZL Order Process
Ship out your order
Specifications of T83D476K016EZZL
Internal Part NumberEIS-T83D476K016EZZL
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T83D476K016EZZL
Related LinksT83D476, T83D476K016EZZL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T83D476K016EZZL Details Description
Related parts for T83D476K016EZZL
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 145.6VC R6 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FOR JAM NUT RECEPT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf