Vishay/Sprague T86C155K050EAAL
T86C155K050EAAL picture photo
Mfg. Part Number
T86C155K050EAAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2312
Datasheet Download
T86C155K050EAAL.pdf
Availability of T86C155K050EAAL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C155K050EAAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C155K050EAAL
Internal Part NumberEIS-T86C155K050EAAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C155K050EAAL
Related LinksT86C155, T86C155K050EAAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C155K050EAAL Details Description
Related parts for T86C155K050EAAL
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf