Vishay/Sprague T86C156K6R3EBSS
T86C156K6R3EBSS picture photo
Mfg. Part Number
T86C156K6R3EBSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 2312
Datasheet Download
T86C156K6R3EBSS.pdf
Availability of T86C156K6R3EBSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C156K6R3EBSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C156K6R3EBSS
Internal Part NumberEIS-T86C156K6R3EBSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C156K6R3EBSS
Related LinksT86C156, T86C156K6R3EBSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C156K6R3EBSS Details Description
Related parts for T86C156K6R3EBSS
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
KIT ANTI TAMPER/SECURITY WAKY datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 2POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY 1CH 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf