Vishay/Sprague T86C225K025ESSS
T86C225K025ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T86C225K025ESSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 2312
Datasheet Download
T86C225K025ESSS.pdf
Availability of T86C225K025ESSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C225K025ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C225K025ESSS
Internal Part NumberEIS-T86C225K025ESSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C225K025ESSS
Related LinksT86C225, T86C225K025ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C225K025ESSS Details Description
Related parts for T86C225K025ESSS
TIE PAN TY REL NYL ORA 14.5" datasheet.pdf
IC AC/DC CONV 12V 100MA SIP10 datasheet.pdf
RECEIVER 3.3V LVDS HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 2.54MM datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 8 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 7.68MHZ CMOS SMD datasheet.pdf