Vishay/Sprague T86C226M6R3ESSS
T86C226M6R3ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T86C226M6R3ESSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2312
Datasheet Download
T86C226M6R3ESSS.pdf
Availability of T86C226M6R3ESSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C226M6R3ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C226M6R3ESSS
Internal Part NumberEIS-T86C226M6R3ESSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C226M6R3ESSS
Related LinksT86C226, T86C226M6R3ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C226M6R3ESSS Details Description
Related parts for T86C226M6R3ESSS
SWITCH ROTARY 3P 4POS datasheet.pdf
COVER PRECUT 1 FPLATE GRAY datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 87MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 51C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf