Vishay/Sprague T86C474M050EASS
T86C474M050EASS picture photo
Mfg. Part Number
T86C474M050EASS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 2312
Datasheet Download
T86C474M050EASS.pdf
Availability of T86C474M050EASS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86C474M050EASS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C474M050EASS
Internal Part NumberEIS-T86C474M050EASS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C474M050EASS
Related LinksT86C474, T86C474M050EASS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C474M050EASS Details Description
Related parts for T86C474M050EASS
IC OPAMP CFA 100MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 10POS OR datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 55NS 48VFBGA datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 100POS datasheet.pdf