Vishay/Sprague T86C475M020EBAS
T86C475M020EBAS picture photo
Mfg. Part Number
T86C475M020EBAS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
T86C475M020EBAS.pdf
Availability of T86C475M020EBAS
QUANTITY
T86C475M020EBAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86C475M020EBAS
Internal Part NumberEIS-T86C475M020EBAS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86C475M020EBAS
Related LinksT86C475, T86C475M020EBAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86C475M020EBAS Details Description
Related parts for T86C475M020EBAS
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 LW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 140MA 3.3 OHM TH datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
XFMR FLYBACK EFD20 SM datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf