Vishay/Sprague T86D475K035EAAS
T86D475K035EAAS picture photo
Mfg. Part Number
T86D475K035EAAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
T86D475K035EAAS.pdf
Availability of T86D475K035EAAS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86D475K035EAAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D475K035EAAS
Internal Part NumberEIS-T86D475K035EAAS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D475K035EAAS
Related LinksT86D475, T86D475K035EAAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D475K035EAAS Details Description
Related parts for T86D475K035EAAS
JACK RECEPTICAL SMA NICKEL datasheet.pdf
IC AMPLIFIER ULT LONOISE SOT23-6 datasheet.pdf
IC TXRX SGL RS232 3-5.5V 16TSSOP datasheet.pdf
TRIAC 600V 25A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 47PF 5KV NP0 3640 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7S SMD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR FC/SC CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf