Vishay/Sprague T86D475M050EASS
T86D475M050EASS picture photo
Mfg. Part Number
T86D475M050EASS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
T86D475M050EASS.pdf
Availability of T86D475M050EASS
QUANTITY
T86D475M050EASS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86D475M050EASS
Internal Part NumberEIS-T86D475M050EASS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86D475M050EASS
Related LinksT86D475, T86D475M050EASS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86D475M050EASS Details Description
Related parts for T86D475M050EASS
MOUNTING BUTTON 0.430" NYLN NRTL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf