Vishay/Sprague T86E476K020ESSS
T86E476K020ESSS picture photo
Mfg. Part Number
T86E476K020ESSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T86E476K020ESSS.pdf
Availability of T86E476K020ESSS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T86E476K020ESSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E476K020ESSS
Internal Part NumberEIS-T86E476K020ESSS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 08/Dec/2014
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T86
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS, Fail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E476K020ESSS
Related LinksT86E476, T86E476K020ESSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E476K020ESSS Details Description
Related parts for T86E476K020ESSS
CONN SPRING CONT 62 POS .137 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 20UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 35A LFPAK datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 800VDC SCREW datasheet.pdf