Vishay/Sprague T86E686K020EBAL
T86E686K020EBAL picture photo
Mfg. Part Number
T86E686K020EBAL
Brief Description
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
T86E686K020EBAL.pdf
Availability of T86E686K020EBAL
QUANTITY
T86E686K020EBAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T86E686K020EBAL
Internal Part NumberEIS-T86E686K020EBAL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T86E686K020EBAL
Related LinksT86E686, T86E686K020EBAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T86E686K020EBAL Details Description
Related parts for T86E686K020EBAL
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf