Schurter T9-611P-16
T9-611P-16 picture photo
Mfg. Part Number
T9-611P-16
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 32VDC
Datasheet Download
T9-611P-16.pdf
Availability of T9-611P-16
QUANTITY
T9-611P-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of T9-611P-16
Internal Part NumberEIS-T9-611P-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelT9-611 Series.igsT9-611 Series.stpT9-611 Series.x_bT9-611 Series.dxfT9-611 Series.wrl
PCN PackagingMultiple Devices 20/Nov/2015
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesT9-611
Breaker TypeThermal
Current Rating16A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T9-611P-16
Related LinksT9-61, T9-611P-16 Datasheet, Schurter Distributor
T9-611P-16 Details Description
Related parts for T9-611P-16
IC PROM PROG I-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf
FITTING 4-WAY POLY CLR 4 X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC SW SPST 300K-2.5GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HOOK KRIMPTITE (B-119-08) datasheet.pdf
RES 11.88K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
INSERT W/O CONTACTS 15POS CRIMP datasheet.pdf