TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T90N5D42-24-03
T90N5D42-24-03 picture photo
Mfg. Part Number
T90N5D42-24-03
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Datasheet Download
T90N5D42-24-03.pdf
Availability of T90N5D42-24-03
QUANTITY
T90N5D42-24-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of T90N5D42-24-03
Internal Part NumberEIS-T90N5D42-24-03
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesT90
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current36mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage240VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance660 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T90N5D42-24-03
T90N5D42-24-03 Details Description
Related parts for T90N5D42-24-03
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH RECTANGULAR datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 5VOUT datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 9POS TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 5W SMBJ datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 125VAC ROCKER datasheet.pdf