TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T92P7D32-24
T92P7D32-24 picture photo
Mfg. Part Number
T92P7D32-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Datasheet Download
T92P7D32-24.pdf
Availability of T92P7D32-24
QUANTITY
T92P7D32-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T92P7D32-24
Internal Part NumberEIS-T92P7D32-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT92 Series Relys
Standard Package120
Coil TypeNon Latching
Coil Current70.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187"/0.250"
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.7 W
Coil Resistance350 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T92P7D32-24
Related LinksT92P7, T92P7D32-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T92P7D32-24 Details Description
Related parts for T92P7D32-24
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZHV3 M25 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 8SIP datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HDR RA DR datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf