TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T92S7A12-24
T92S7A12-24 picture photo
Mfg. Part Number
T92S7A12-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Datasheet Download
T92S7A12-24.pdf
Availability of T92S7A12-24
QUANTITY
T92S7A12-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of T92S7A12-24
Internal Part NumberEIS-T92S7A12-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
T92 Series Relys
PCN PackagingMultiple Devices Packaging 29/Oct/2014
Standard Package30
Coil TypeNon Latching
Coil Current166.6mA
Coil Voltage24VAC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage277VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VAC
Operate Time15ms
Release Time15ms
FeaturesInsulation - Class F, Sealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power4 VA
Coil Resistance36.6 Ohms
Operating Temperature-55°C ~ 65°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T92S7A12-24
Related LinksT92S7, T92S7A12-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
T92S7A12-24 Details Description
Related parts for T92S7A12-24
RELAY TIME DELAY 1-60SEC 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 6.16K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE R/A MALE 2POS SGL-END 2M datasheet.pdf
IC SRAM 64K X 16 5.0V 44-SOJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
LINEAR SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf