Vishay Sfernice T93XA201KT20
T93XA201KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T93XA201KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T93XA201KT20.pdf
Availability of T93XA201KT20
QUANTITY
T93XA201KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T93XA201KT20
Internal Part NumberEIS-T93XA201KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT93 3/8" Square Multi-Turn Cermet Trimmers
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT93
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.197" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.00mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T93XA201KT20
Related LinksT93XA2, T93XA201KT20 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T93XA201KT20 Details Description
Related parts for T93XA201KT20
RES 162 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC DIFF ADC DVR LOW DISTOR 8SOIC datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY FREE HANGING datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 66MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf